W obecnych czasach stosuje się bardzo wiele rodzajów materiałów budowlanych i konstrukcyjnych. Różnią się one od siebie między innymi przeznaczeniem, właściwościami oraz parametrami technicznymi. Należy więc dokładnie zapoznać się z charakterystyką konkretnego materiału po to, aby ostatecznie móc wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. Bardzo częstym dylematem, przed jakim stają konsumenci jest wybór pomiędzy poliwęglanem litym, a komorowym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto przeanalizować ich wszystkie właściwości.

Poliwęglan lity – charakterystyka

Poliwęglan lity charakteryzuje się wysoką wytrzymałością techniczną. Zdecydowanie najczęściej wykonuje się z niego pokrycia dachowe altan, balkonów czy też drzwi wejściowych. Równie dobrze może być montowany także pionowo, jako ściana chroniąca na przykład przed wiatrem. To, co jest cechą charakterystyczną dla poliwęglanu litego to jego przeźroczystość. Dzięki temu może stanowić znakomitą alternatywę dla tradycyjnych przeszkleń. Konstrukcja wykonywana z poliwęglanu litego odznacza się prostym i intuicyjnym montażem, dzięki czemu może ona zostać ukończona w niezwykle krótkim czasie. 

Poliwęglan komorowy – czym się charakteryzuje?

Poliwęglan komorowy jest stosowany do wykonywania pokryć dachowych na wiatach, garażach czy też tarasach. Oprócz tego można z niego stworzyć na przykład pasma świetlne montowane na dachach fabryk i magazynów. To, co w kontekście tego konkretnego materiału jest niezwykle istotne to konieczność zabezpieczenia brzegów tworzywa taśmą lub specjalną listwą. Zapobiegnie to przedostawaniu się różnego rodzaju zabrudzeń do wnętrza konstrukcji. 

Poliwęglan lity czy komorowy – co wybrać?

Jedną z głównych zalet poliwęglanu komorowego jest jego niższa cena w porównaniu z poliwęglanem litym. Powoduje to, że to właśnie materiał komorowy jest znacznie częściej wybierany do małych konstrukcji, jak wiaty czy balkony. Montaż obu materiałów jest bardzo prosty, gdyż odbywa się najczęściej przy pomocy tradycyjnych kołków.